INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Sylwester Gruszka     
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gruszka Sylwester (1893–1956), konsul polski w Nowym Jorku. Pochodził z Radymna w pow. jarosławskim, brat Brunona G-i. Doktorat prawa uzyskał na UJ. Pierwszą wojnę światową przebył w szeregach armii austriackiej i jako jeniec wojenny w Rosji. Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do armii polskiej. Następnie zajmował się organizowaniem polskiej służby zagranicznej w Centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Zorientowany w sprawach Polonii niemieckiej i francuskiej został mianowany konsulem generalnym w Kolonii i Frankfurcie n. Menem i był radcą emigracyjnym ambasady polskiej w Paryżu. Następnie przez dziesięć lat zajmował się w swej pracy urzędowej i społecznej Polonią amerykańską, wśród której zyskał popularność. Najpierw przebywał w Detroit, zaś w l. 1935–41 był konsulem gen. Rzpltej Polskiej w Nowym Jorku i radcą handlowym ambasady polskiej w Waszyngtonie. W r. 1938 przyjechał do Polski i odwiedził przebywającego wówczas w więzieniu brata Brunona i innych działaczy ludowych. Od r. 1941 przebywał w Australii jako opiekun tamtejszej Polonii. Zmarł na udar serca w Sydney 28 XI 1956 r.

 

Brzeziński T., S. G., „Kultura” (Paryż) 1957 nr 1/III 12 s. 148; – Informacje E. Bielenina.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.